utorok 18. augusta 2015

Analgetiká, warfarin ako je to medzi nimi ?

Warfarín neznáša lieky od bolesti - analgetiká a opačne.

Od určitého veku lekári odporúčajú anopyrin. Anopyrin/ je to isté ako acylpyrin, len je čistejší. Dôvodom je možnosť vzniku krvných zrazenín. Patrí do skupiny nazývanej analgetiká. Lieky proti horúčke a bolesti. Liečivom je kyselina acetylsalicylová.


Vekom každému z nás "hrdzavie potrubie". Za tento stav je zodpovedný napr. nerozpustený kofeín .Ten vyvoláva zápaly, ktoré môžu v tele driemať i niekoľko desiatok rokov. To môže byť nebezpečné, hlavne v dôsledku možného ucpania ciev. Následkom môže byť infarkt, mozgová príhoda, pľúcna embólia a ďalšie život ohrozujúce udalosti. Anopyrin teda robí krv redšou. Viac informácií o anopyríne si môžete prečítať tu.   Užívať sa ale NESMIE spolu s warfarínom. Obaja zrieďujú krv a môže dôjsť k druhému extrému. Tým je až príliš riedka krv. Tá môže spôsobiť vnútorné krvácania s fatálnymi následkami. Ak užívate warfarin, tak v žiadnom prípade NESMIETE brať Anopyrin / Acylpyrin / Aspirin/ Ibuprofen. Pre krátkodobé utíšenie bolesti treba použiť lieky obsahujúce paracetamol (paralén, panadol). Ani paracetamol nemôžete užívať dlhodobo. Ak sa vám neuľaví, treba určite navštíviť lekára.

Riedite si krv warfarínom ? potraviny, čo majú vplyv na warfarín STIAHUJ tu

piatok 22. mája 2015

Kde sa vzal warfarín ?

Toto je asi najkratší článok na tomto blogu, ale ak ho dočítate, určite naň nezabudnete.

Zhruba pred 50 rokmi sa používal (možno vtedy pod iným názvom) klatrát sodnej soli warfarinu, ako jed na potkany a hlodavce. Keď sa ho potkan nažral, tak mu zriedla krv. Došlo k silnému vnútornému krvácaniu a .... potkan zdochol. V podstate zvnútra sa utopil vlastnou krvou. Šok ? Asi áno. My všetci, čo sme na warfaríne jeme chemicky vyčistený jed na potkany... Viem, že sa to príjemne nečíta, ale je to fakt. Druhá seriózna forma na riedenie krvi je heparín. Nám všetkým známi ako "včeličky". Pichá sa injekciou pod kožu na bruchu. Nie je to zase žiadna tragédia. Je to ako uštipnutie mladučkej včeličky. Heparín sa zatiaľ vyrába len vo forme injekcií. Či by to šlo a či je o to záujme istej podnikateľskej skupiny, vyrábajúcej liečivá, neviem zodpovedne posúdiť. Takže dámy a páni, zatiaľ nemáme inú možnosť ako warfarin.


nedeľa 17. mája 2015

Vitamín K v potravinách kde ho je viac a kde menej

Vitamín K je zodpovedný za zrážanlivosť krvi. 



Odkiaľ pochádza i jeho názov K = koagulácia = zrážanlivosť. História hovorí, že i jeden člen Ruskej cárskej rodiny trpel chorobou zrážanlivosti krvi, spôsobenou pravdepodobne vitamínom K. Za objav vitamínu K môžu vedci v Dánsku a kurčatá. Ako ? Kurčatá, ktoré nedostávali žiadne tuky, začali krvácať. Zistili, že kurčatá majú v sebe niečo rozpustné v tukoch. Vitamínu K bol na svete. Písal sa rok 1930. Vitamín K si naše telo samo vyrába v črevnom trakte. Vie si ho vyrobiť asi polovicu. Druhú polovicu dostávame stravou. Telo si nevie vitamín K uschovať do zásoby. Preto ho denne doplňujeme jedlom.
Opakom je napríklad betakarotén = provitamín vitamínu A - ako betakarotén pomohol mne, nájdete tu .


Okrem zrážanlivosti krvi má vitamín K i dôležitú funkciu pri ukladaní vápnika v kostiach. Vstrebáva a tvorí sa v tenkom čreve. Novorodenci nemajú ešte dostatočnú črevnú flóru, preto sa im podáva takmer okamžite po narodení. Dokážeme ho stráviť v intervale od 40 do 80 %.

Riedite si aj vy krv ? " 99 potravín ... " ktoré zhusťujú/zrieďujú krv ZADARMO na stiahnutie





Koľko vitamínu K má denne dostať naše telo ?

Múdre knihy hovoria, že približne 1 µ (1 mikrogram) na kilogram hmotnosti denne. To platí pre zdravých ľudí, ktorí nemusia užívať warfarin. Ale čo my warfarizovaní ? Slovíčko warfarizovaný má na svojej zdravotnej karte každý človek, ktorý si musí riediť krv. Ľudia, ktorí dočasne, alebo takpovediac " na furt " sú pod warfarinom. O tom, ako na seba vzájomne pôsobia vitamin K a warfarin sa dočítate na tomto blogu. V niektorom z mojich ďalších článkov.



utorok 31. marca 2015

Čaká vás ťažká operácia ? Ste po úraze ? Pomôcť vám môže betakarotén

Ako betakarotén pomohol mne ?

Rok 1999 bol pre mňa a mojich najbližších šokom. Začiatkom roka mi diagnostikovali takmer nefunkčnú aortálnu chlopňu. Uf, ako blesk z jasného neba. Opeácia bola naplánovaná na jeseň toho istého roka. Bol som vtedy úspešný živnostník, plný energie a plánov s tromi malými deťmi... Kamarát, ktorý sa v tej dobe venoval prírodným metódam liečby mi dal radu. Znela: "Minimálne tri mesiace až pol roka jedz PRÍRODNÝ betakarotén. Žiadny syntetický, ale prírodný". Trvalo mi nejakú dobu, kým som ho vtedy zohnal a začal hneď užívať. Betakarotén je provitamín vitamínu A. Ukladá sa v kostnej dreni. Keď príde krízová situácia, akou operácia srdca bezpochyby je, telo si ho zoberie koľko potrebuje. Samotný priebeh a následná rekonvalestencia potom prebieha podstatne lepšie.

Dnes už v niektorých štátoch používajúšetrnejšie metódy, ako je otvorenie hrudníka.




Nakoniec bolo všetko inak. V deň mojich menín som doobeda na pošte dostal srdcovú príhodu. Veci nabrali rýchly spád. Leto 1999 začaslo pre mňa na Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Tam som sa druhý krát narodil 27.7.1999 a odvtedy mám dvoje narodeniny. Musím povedať, že na tento Ústav sa nechodí zomierať, napriek tomu, že srdce je relatívne dlhý čas mimo telo. Boli tam a určite aj sú špičkový odborníci, vrátane sestier. Zdravotné sestry to v takýchto zariadeniach majú mimoriadne ťažké. Prečo ? Lebo po takom šoku pacienti pri preberaní z narkózy zvyčajne " blbnú ". Tie prvé tri dni po zákroku sú náročné pre všetkých. Kamarát mal pravdu. Hojenie rozrezaného hrudníka a moja celková kondícia bola napriek komplikáciám výborná. Betakarotén je teda výborný doplnok pri hojení akýchkoľvek ťažkých pooperačných, alebo úrazových stavov. Určite je ale treba, sa pred jeho dlhodobým užívaním, poradiť s lekárom, aby betakarotén neurobil viac škody ako osohu.


Betakarotén je výborný antioxidant. Treba ale, pri kombinácii s warfarínom, byť opatrný.


sobota 28. februára 2015

Zápal močových ciest a riedka krv

Malinká baktéria s menom Escherichia coli vie narobiť starosti. 


Pokojne si prežíva v našom tráviacom trakte. Pomáha nám. Dáva pozor, aby bola rovnováha medzi dobrými a zlými baktériami v našich črevách. Niekedy sa jej ale podarí "zablúdiť" a vie sa dostať do močových ciest. Výsledkom toho je zápal močových ciest. Escherichia coli je až v 80 % tách zodpovedná za tento nepríjemný a bolestivý zápal.

Vyzerá takto:




Jedno ráno som zistil, že mám problém. Malá potreba vyzerala hrozne - čistá krv. Nič iné my nezostávalo, len hneď bežať k svojmu lekárovi. Prvá myšlienka bola tá, že som asi príliš riedky. Že mám vysokú hodnotu kvika - INR. Výsledok Quckovho testu bol ale relatívne v poriadku. Hodnota INR 3,6 znamená, pri mojej výške a váhe nemohla spôsobovať krvácanie. Bol som trošku redší, ako by som mal byť, ale nie dramaticky. Môj lekár ma poslal na urologické vyšetrenia. Absolvoval som dve v dvoch rôznych okresných mestách. A výsledok ? Nenašla sa žiadna príčina prečo by som mal cikať krv.

Rozhodol som sa preto pre recept starých materí.

Recept, ako na zápal močových ciest je zadarmo ako bonus tu

Pri užívaní warfarínu je potrebná veľká opatrnosť na bylinkové čaje.


Vynechal som žihľavu. Ostatné body receptu som splnil do detailu presne. Pil som čaj tri krát denne zhruba pol hodinku pred jedlom. Už na druhý deň bolo vidieť pokrok. Malá potreba bola už ružová. Za tri dni som nevedel, že som mal problém. Bolo všetko v poriadku.