piatok 22. mája 2015

Kde sa vzal warfarín ?

Toto je asi najkratší článok na tomto blogu, ale ak ho dočítate, určite naň nezabudnete.

Zhruba pred 50 rokmi sa používal (možno vtedy pod iným názvom) klatrát sodnej soli warfarinu, ako jed na potkany a hlodavce. Keď sa ho potkan nažral, tak mu zriedla krv. Došlo k silnému vnútornému krvácaniu a .... potkan zdochol. V podstate zvnútra sa utopil vlastnou krvou. Šok ? Asi áno. My všetci, čo sme na warfaríne jeme chemicky vyčistený jed na potkany... Viem, že sa to príjemne nečíta, ale je to fakt. Druhá seriózna forma na riedenie krvi je heparín. Nám všetkým známi ako "včeličky". Pichá sa injekciou pod kožu na bruchu. Nie je to zase žiadna tragédia. Je to ako uštipnutie mladučkej včeličky. Heparín sa zatiaľ vyrába len vo forme injekcií. Či by to šlo a či je o to záujme istej podnikateľskej skupiny, vyrábajúcej liečivá, neviem zodpovedne posúdiť. Takže dámy a páni, zatiaľ nemáme inú možnosť ako warfarin.


nedeľa 17. mája 2015

Vitamín K v potravinách kde ho je viac a kde menej

Vitamín K je zodpovedný za zrážanlivosť krvi. 



Odkiaľ pochádza i jeho názov K = koagulácia = zrážanlivosť. História hovorí, že i jeden člen Ruskej cárskej rodiny trpel chorobou zrážanlivosti krvi, spôsobenou pravdepodobne vitamínom K. Za objav vitamínu K môžu vedci v Dánsku a kurčatá. Ako ? Kurčatá, ktoré nedostávali žiadne tuky, začali krvácať. Zistili, že kurčatá majú v sebe niečo rozpustné v tukoch. Vitamínu K bol na svete. Písal sa rok 1930. Vitamín K si naše telo samo vyrába v črevnom trakte. Vie si ho vyrobiť asi polovicu. Druhú polovicu dostávame stravou. Telo si nevie vitamín K uschovať do zásoby. Preto ho denne doplňujeme jedlom.
Opakom je napríklad betakarotén = provitamín vitamínu A - ako betakarotén pomohol mne, nájdete tu .


Okrem zrážanlivosti krvi má vitamín K i dôležitú funkciu pri ukladaní vápnika v kostiach. Vstrebáva a tvorí sa v tenkom čreve. Novorodenci nemajú ešte dostatočnú črevnú flóru, preto sa im podáva takmer okamžite po narodení. Dokážeme ho stráviť v intervale od 40 do 80 %.

Riedite si aj vy krv ? " 99 potravín ... " ktoré zhusťujú/zrieďujú krv ZADARMO na stiahnutie





Koľko vitamínu K má denne dostať naše telo ?

Múdre knihy hovoria, že približne 1 µ (1 mikrogram) na kilogram hmotnosti denne. To platí pre zdravých ľudí, ktorí nemusia užívať warfarin. Ale čo my warfarizovaní ? Slovíčko warfarizovaný má na svojej zdravotnej karte každý človek, ktorý si musí riediť krv. Ľudia, ktorí dočasne, alebo takpovediac " na furt " sú pod warfarinom. O tom, ako na seba vzájomne pôsobia vitamin K a warfarin sa dočítate na tomto blogu. V niektorom z mojich ďalších článkov.